hotel *****

Projekt koncepcyjny hotelu pięciogwiazdkowego

Kudowa Zdrój

2010

Użyteczność publiczna

21 000 m2

ZESPÓŁ
arch. Tomasz Głębowski
arch. Magdalena Pawlak

WIZUALIZACJE
Rafał Kłos

HOTEL KUDOWA ZDRÓJ  *****

Idea

Projektowany hotel zlokalizowany jest w Kudowie Zdroju, znanej miejscowości uzdrowiskowej usytuowanej w sercu Gór Stołowych.

Kudowa Zdrój słynie z pijalni wód leczniczych. Z lokalnych źródeł im. Stanisława Moniuszki i Jędrzeja Śniadeckiego biją szczawy wodorowęglowo - sodowo - wapniowo - arsenowe. Zaproponowana architektura czerpie inspiracje z bogactwa lokalnego krajobrazu: gór i lasów. Góry Stołowe na skutek ruchów tektonicznych zmieniały swoje ukształtowanie poprzez wypiętrzanie, pękanie oraz przesuwanie. Są one jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór. W wyniku analogicznego działania powstała bryła hotelu. Prosta forma - masyw został rozłamany na 2 części, a następnie rozsunięty. Płytowa struktura  została osiągnięta  poprzez przesunięcia poziome płaszczyzn poszczególnych kondygnacji względem siebie. 

 

Decyzje materiałowe

Hotel i jego wnętrze powinny każdemu odwiedzającemu kojarzyć się z górskim klimatem. Z jednej strony będzie to surowy, zimny w odbiorze kamień użyty na elewacji w pasach międzykondygnacyjnych,w przyziemiu, a także we wnętrzach. Górskiego chłodu doda beton architektoniczny użyty we wnętrzach hallu wejściowego oraz w spa. Z drugiej strony elegancję i ciepło uzyskamy poprzez użycie drewnianej stolarki okiennej, poprzez zastosowanie drewna na elewacji oraz we wnętrzach m.in. w salach konferencyjnych, spa oraz poprzez zaprojektowanie fornirowanych mebli w pokojach hotelowych.