dom mody ADA

Projekt przebudowy zabytkowej kamienicy

Inwestor Prywatny

Lublin

2010

Użyteczność publiczna

2400 m2

ZESPÓŁ
arch. Tomasz Głębowski
arch. Magdalena Pawlak

WIZUALIZACJE
Rafał Kłos

DOM MODY "ADA"

“Dom Mody Ada” to miejsce zaprojektowane specjalnie dla kobiet, które cenią swój czas. Przychodząc tutaj znajdą wszystko to czego potrzebują. Od ubrań, butów dodatków na parterze poprzez  szeroki wachlarz usług kosmetycznych i fryzjerskich, aż po usługi projektanta mody na pierwszym piętrze. Po zakupach lub w oczekiwaniu na umówioną wizytę u fryzjera klientki będą mogły posilić się w restauracji na poziomie -1 lub spotkać z przyjaciółką na kawę w kawiarnianym ogródku latem lub na zadaszonym dziedzińcu zimą. Ponadto dziedziniec jest idealnym miejscem do organizowania pokazów mody, a także innych wydarzeń np. wystaw fotograficznych, kameralnych koncertów oraz ekspozycji kwiatów.

Nieznany autor kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 51 projektując ją w 1906 r posłużył się eklektyzmem. Nazwa ta wywodzi się z greckiego słowa eklektikós i oznacza "wybierający". W XIX w Architekci poszukiwali inspiracji w historyzujących stylach architektonicznych - wybierali elementy z róznych epok i zestawiali je ze sobą.
Prezentowany projekt poszukuje inspiracji w modzie i wybiera z całego jej bogactwa motyw, który można zapisać językiem(wyrazić formą) architektoniczną.
Do uszycia modnej kreacji potrzeba materiału, który poddawany jest różnym procesom: obszywania, tłoczenia, marszczenia, gniecenia, kreszowania, haftowania, karbowania oraz plisowania.
Idea przewodnia projektu to właśnie plisowanie jako transformacja powierzchni  dwuwymiarowej w formę trójwymiarową – tektoniczną. Motyw plisowania pojawia się w dziedzińcu na “ślepej ścianie” na 120m² powierzchni, przechodzi płynnie na ścianę restauracji, a także wkrada się w miniaturze na ścianę będącą tłem dla lady w butiku “Ada” na parterze. Charakterystyczny wzór romboidalny, który powstał w wyniku plisowania pojawia się na ażurowych przepierzeniach w butiku,a także w restauracji. Logo Domu Mody rówież nawiązuje do charaterystycznego motywu plisu.
Kamienica oglądana z ulicy przyciąga uwagę swoim bogactwem detalu elewacji i wysmakowanej kolorystyce, wewnątrz natomiast staje się tłem dla prezentowanej ekskluzywnej odzieży, obuwia i dodatków. Uwaga klientów skupia się na wystawach sklepowych. Minimalistyczne wnętrze Domu Mody zwieńcza plisowana ściana na której  na co dzień rozgrywa się intrygująca gra światłocieni, a okazjonalnie podświetlona wielokolorowo stanowi zmienne tło dla modelek podczas pokazów mody. Wybieg został zaakcentowany w posadzce oraz oświetleniem w suficie i rozpoczyna się na parterze u drzwi wejściowych w “Adzie” prowadzi przez butik, cały dziedziniec schodami ruchomymi na pierwsze piętro, kładką  i kończy się w "Adzie", gdzie w strefie przymierzalni modelki będą miały wydzieloną strefę zapleczową/do przygotowań.